Ładowanie...
Fundacja im. Służebnicy Bożej Siostry Magdaleny Marii Epstein OP
<< Aktualności

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Dzień Pielęgniarki 2013

14-05-2013 00:00

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, który nieprzypadkowo związany został z rocznicą urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa światowego, Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych zorganizowała w Krakowie uroczyste, dwudniowe obchody. W ich ramach, dnia 14 maja br. dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej dla uczczeniu osoby i równie prekursorskiego dzieła na ziemiach polskich, Magdaleny Marii Epstein OP przy ul. Sławkowskiej 32.

Odsłonięcia tablicy dokonała pani Monika Sobkowiak z Francji, bliska krewna Służebnicy Bożej wraz z panem Stanisławem Łukasikiem, przewodniczącym MOIPiP, a jej poświęcenia ks. dr Kazimierz Kubik, duszpasterz krakowskich pielęgniarek. Asystę honorową przy tym historycznym akcie pełniły studentki Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UJ w strojach z okresu międzywojnia, noszonych przez słuchaczki Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Higienistek, której pierwszą dyrektorką była Epsteinówna, przed wstąpieniem na krakowski Gródek do klauzurowej wspólnoty Sióstr Dominikanek. Siostry pozostawały w duchowej łączności z uczestnikami i gośćmi spotkania.

Tablica została wmurowana na ścianie narożnej kamienicy od strony ul. Pijarskiej, w której Epsteinówna mieszkała w latach 1894-1919. Ozdabia ją brązowy medalion wykonany według portretowego pastelu wybitnego malarza, Leona Wyczółkowskiego. Autorem odlewu jest Dariusz Słysz, a projektantem granitowej tablicy mistrz kamieniarski, Jerzy Baran.

<< Aktualności